Tietoa BIOLOGISESTA KASVINSUOJELUSTA to 24.3. klo 18

Tietoa Biologisesta kasvinsuojelusta 24.3. klo 18

Tietoa Biologisesta kasvinsuojelusta 24.3. klo 18 Tirilässä, Onninkatu 6,
käynti takakautta, 2. krs.
Jukka Kolehmainen pitää esitelmän myrkyttömistä tavoista pitää huonekasvit, kasvihuoneet ja muut viljelmät kunnossa, vaikka tuholaisia ilmaantuisi kesken
parhaan kasvun. Tervetuloa! Kahvitarjoilu.

Inspiroidu kasvivärjäyksestä – Sirpa Inkilä kertoo kasvivärjäyksestä torstaina 10.3. alkaen klo 18

Tietoa kasvivärjäyksestä -ilta siirtyy huonontuneen koronatilanteen vuoksi torstaihin 10.3. klo 18. Vieraaksemme silloin tulee Sirpa Inkilä Luumäeltä. Hän kertoo värjäysprosessista ja mitä kasveja hän käyttää. Hänellä on mukana värjättyjä lankoja ja niistä tehtyjä tuotteita. Tervetuloa inspiroitumaan kasvivärjäyksestä! Tapaamisiin Tirilän Työväentalon vintillä ( Onninkatu 6, Lappeenranta).

Taitoliitto on valinnut luonnon väreillä värjäyksen teemakseen tälle vuodelle. Mielenkiintoisen artikkelin löydät tästä osoitteesta. Ajankohtaista: Vuoden 2022 käsityötekniikka on värjäys luonnonväreillä – Taitojärjestö

”Lankojen värjääminen luonnon raaka-aineilla on hyvin jännittävää. Sama ohje voi antaa tulokseksi erilaisia sävyjä olosuhteista riippuen, joten koskaan ei voi olla täysin varma lopputuloksesta. Värjäsin suomalaista lampaanvillaa pietaryrtillä ja järviruo’olla, joilla saa keltaisia ja vihreitä sävyjä, jos ne purettaa alunalla.” (-Lee Esselström Strömsö-ohjelmasta)

Vuosikokous sunnuntaina 27.2. klo 16

Käsittelemme kokouksessa seuran sääntömääräiset asiat, esim. julkistamme tulevan vuoden toimintasuunnitelman. Lisäksi aloitamme yhdessä tomaattien kasvatuksen. Jaamme eri lajikkeiden siemeniä. Halukkaat saavat kasvattaa siemenistä taimia, joita sitten vaihdetaan yhdessä huhtikuun taimienvaihtoillassa. Lisätietoa: Tomaatit vuoden 2022 vihanneksia – Puutarhaliitto
TERVETULOA Tirilän työväentalon vintille ( Onninkatu 6, Lappeenranta ).

Hyvää Uutta Vuotta 2022!