Seura 80 vuotta – juhlavuoden 2018 tapahtumia

9.12. tehtiin jouluinen retki Porvooseen

Menomatkalla käytiin aamiaisella Raja Hovissa Vaalimaalla, vilkaistiin ohimennen miltä uusi Zsar outlet myymälä näytti ja ajettiin Porvooseen.
Satoi vettä, ja kuljettaja vei meidät aivan Linnakosken lukion viereen,
jossa Annan joulumarkkinat olivat menossa. Paljon myyjiä ja monenmoista myyjäistavaraa, arpoja, leivonnaisia ja villasukkia. Puolen tunnin kuluttua bussi tuli meitä noutamaan ja siirryimme Wanhan ajan joulumarkkinoille Palokunnantalolle. Sielläkin olivat markkinat hyvässä menossa, paljon myyjiä ja jouluista tunnelmaa. Kolmannet markkinat olivat Raatihuoneen torilla. Joulukaduilla oli kaikki myymälät avoinna.
Ihania putiikkeja täynnä nostalgisia tavaroita, esim. kaikkea nukkekodin
sisustukseen, nukenvaatteita, paperitavaraa ja vanhanaikaisia leikkikaluja. Löytyi myös teekauppa, jossa voi tuoksutella teesekoituksia, valinnanvaikeus pakotti ostamaan useampaa sorttia.
Kotimatkalla poikkesimme Mustilan joulupuodissa nauttimassa glögiä ja
tekemässä herkkuostoksia.

Torstaina 8.11. valmistimme kortteja Helenan opastuksella jouluisissa tunnelmissa.

Sunnuntaina 16.9. vietimme sadonkorjuujuhlaa Tirilän työväentalon kahviossa.

Ruokalistalla oli hallituksen jäsenten itsevalmistamia herkkuja: kasvissosekeittoa paahdetuilla auringonkukansiemenillä, riisi- ja perunapiirakoita sekä jäkiruokana omena- ja puolukkapiirakkaa vaniljakastikkeella kahvin kera. Lisäksi oli tarjolla raikasta tuorepuristettua päärynämehua. Mastiaispöydässä oli makoisaa hilloa ja pikkelsiä. Lisää tunnelmakuvia sadonkorjuujuhlasta löydät kotisivujemme kuvagalleriasta https://lprpuutarhaseura.com/?page_id=2505

Lauantaina 16. 8. Mustilan taimipäivillä Elimäellä saimme nauttia runsaasta kasvitarjonnasta ja mielenkiintoisesta ohjelmasta.

Särkän perennataimistolta Jari Särkkä luennoi aiheesta ”Luonnonperennat puutarhassa”. Hän kertoi mitkä luonnonperennoista sopivat hyvin kotipuutarhoihin. Hänen taimistollaan keskitytään kestävien perennojen kasvatukseen. Taimistolla kasvatetaan yli 1000 erilaista perennalajia tai -lajiketta. Jari Särkän luennolta ”Luonnonperennat puutarhassa” poimituttuja kotipuutarhaan sopivia kasveja:

 • lehtoimikkä
 • valkovuokko, kelta- ja sinivuokko
 • rentukka
 • niittykullero
 • kevätlinnunherne
 • kurjen-, kissan- ja hirvenkello
 • pulskaneilikka
 • Lapin neilikka ”Malla”
 • keto- ja ahdekaunokki
 • kenttäorakko
 • tunturipoimulehti
 • käenkukka
 • pohjanruusujuuri
 • metsä-, oja-, veri- ja ”Hempukka”-kurjenpolvi
 • metsänätkelmä
 • metsävirna
 • raate
 • taponlehti
 • ruohokanukka
 • kotkansiipi
 • metsäalvejuuret

Lisätietoa: http://www.sarkanperennataimisto.fi/

Lisää kuvia taimipäiviltä löydät kotisivujemme kuvagalleriasta https://lprpuutarhaseura.com/?page_id=2505

Sunnuntaina 9.6. tutustuimme oppaan johdolla toukokuussa 2018 avattuun Kotkaniemeen Luumäellä.

Kotkaniemi on presidentti P. E. Svinhufvudin ja hänen puolisonsa Ellen Svinhufvudin kotimuseo. Pehr Evind Svinhufvud valittiin vuonna 1908 kihlakunnantuomariksi Lappeen tuomiokuntaan. Samalla hän osti edeltäjänsä Alfred Thomén perikunnalta Kivijärven äärellä sijaitsevan Kotkaniemen tilan. Päärakennus oli valmistunut vuonna 1898. Kotkaniemi rakennettiin maalaistuomarin kodiksi ja virkataloksi. Kotkaniemi oli presidentti P.E. Svinhufvudille koti, jota hän piti tukikohtanaan valtiollisten tehtäviensä aikana ja jonne hän palasi niiden päätyttyä.

Kotkaniemi on puutarha- ja rakennushistoriallisesti merkittävä kohde, joka esittelee 1900 -luvun alkupuolen valistuneiston maalaiselämää. Vuosien 2016-2017 aikana Senaatti-kiinteistöjen toteuttamassa restauroinnissa pihapiiri palautettiin 1930‐luvun presidenttikauden aikaiseen asuun. Kotkaniemen puutarhassa on hyödynnetty paljon perinnekasveja: Kotkanimen perennat listattuna. Lisää Kotkaniemen puutarhan restauroinnin lähtökohdista ja pihapiiristä löytyneistä vanhoista kasveista voit lukea Tiina Kolarin vuonna 2013 tekemästä Kotkaniemen kasvillisuus- ja kulttuurimaisemaselvityksestä. Kesällä 2018 Kotkaniemen puutarha on auki yleisölle museon ollessa auki. Kotkaniemi-säätiö hallinnoi pientä hyötypuutarhaa, joka on restauroitu Kotkaniemen puutarhaan Ellen Svinhufvudin aikakaudelle. Jos haluat olla mukana tukemassa Kotkaniemeä viljelemällä hyötypuutarhassa omaa viljelypalstaasi, laita hakemuksesi: info@kotkaniemi.fi  Lisätietoa Kotkaniemestä http://www.kotkaniemi.fi/ (tekstit Kotkaniemen kotisivuilta).

Vierailustamme Kotkaniemessä löydät kuvia kotisivujemme kuvagalleriasta https://lprpuutarhaseura.com/?page_id=23

Aurinkoisena helluntaina 20.5. juhlistimme syntymäpäivää taimien vaihtotorilla Tirilän työväentalolla. Paikalla oli nelisenkymmentä kotipuutarhuria. Seura tarjosi kakkukahvit ja järjesti arvontaa. Taimet voitiin kotiin lähtiessä pakata pikku ämpäreihin. Kuvia tapahtumasta löydät kotisivujen kuvagalleriasta https://lprpuutarhaseura.com/?page_id=23

Lpr:n seudun puutarhaseura 80 vuotta – juhlavuoden puu rusokirsikka istututettiin Pontuksen päiväkotikoulun pihalle 16.5.2018.
Istuttajina toimivat seuran hallituksen jäsenten Helenan, Lailan, Leenan ja Ailan kanssa 4. luokan oppilaat.